2024 tavaszán az Erasmus + KA122 keretein belül sikerrel pályáztam pedagógus képzésre. Augusztus 19.-e és 24.-e között vettem részt az Erasmus+ programon Lisszabonban, amely a játékalapú oktatás és a fenntarthatóság témakörét ötvözte. Az esemény során számos izgalmas módszert tanultam, hogyan lehet játékokon keresztül hatékonyan átadni a fenntarthatósággal kapcsolatos ismereteket. A program különösen inspiráló volt, mivel lehetőséget biztosított arra, hogy nemzetközi oktatókkal és kollégákkal dolgozzak együtt, akik különböző kulturális hátterekből érkeztek. A gyakorlatok és a műhelymunkák során rengeteg gyakorlati példát és eszközt kaptunk, melyeket alkalmazni tudok az oktatásban, így segítve a diákokat abban, hogy játékos formában ismerkedjenek meg a fenntartható életmóddal és a környezetvédelemmel. Az internetes játékok lehetővé teszik, hogy a diákok saját tempójukban fedezzék fel a fenntarthatóság különböző aspektusait. A játékokon keresztül könnyebben megérthetik az olyan fogalmakat, mint az ökológiai lábnyom, a környezetvédelem vagy a megújuló energiaforrások használata. A motiváció játékokban a pontok, szintek és jutalmak rendszere erősen motiválja a játékosokat, hogy részt vegyenek a tanulási folyamatban. Az elért eredmények azonnali visszajelzést adnak, így a tanulók folyamatosan fejlődhetnek és javíthatják teljesítményüket. Az internetes játékok így nem csak szórakoztatóak, de hatékonyan képesek oktatni a fenntarthatóság alapelveiről, miközben ösztönzik a diákokat, hogy felelősségteljes döntéseket hozzanak a környezeti és társadalmi kérdésekről.
A képzés első napján reggel a képzés a tanterv és a tevékenységek bemutatásával kezdődött. Majd egymás megismerése következett. Ebből hamar kiderült, hogy csak én voltam magyar a résztvevők között, a többiek Spanyolországból, Németországból, Lengyelországból, Csehországból, Szlovákiából érkeztek. Ezt követően megismerkedtünk a fenntarthatóság legfőbb támpontjaival és az ENSZ 17 fenntartható fejlődési céljával.
Második nap belemélyedtünk a gamifikáció és a játék alapú tanulás (GBL) megközelítésébe, felfedezve, hogyan különböznek ezek a hagyományos tanítási módszerektől. Hatékony módokat tanultunk a digitális játékok integrálására a tanítási gyakorlatunkba.
Harmadik nap új gamifikációs stratégiákat és edukatív jellegű alkalmazásokat mutatott be oktatónk. Gyakorlati feladatokkal kezdtük, tanulva különböző játékok játszását, miközben specifikus globális célokat választottunk ki.
Negyedik nap, feltártuk a tervezés alapvető elemeit, integrálva a GBL-t és a gamifikációt a projektjeinkbe. Lehetőséget kaptunk arra, hogy digitális játékokat készítsünk különböző tantárgyakhoz.
A képzés utolsó napján tanóráink véglegesítésére összpontosítottunk. Értékes visszajelzéseket kaptak a munkánkról. A tanfolyam zárásaként oklevelet kaptunk a munkánkról.
Az utolsó nap, már nem képzési nap volt, szombaton, kulturális programokon vettünk részt Lisszabon gyönyörű városában, gazdagítottuk tapasztalatainkat és próbáltuk elmélyíteni az ottani kultúrát.
A tanfolyam során a következőket tanultam közelebb kerültem a fenntarthatóság megértéséhez. Beleláthattam a játékos tevékenységek tervezésébe, kipróbálhattam milyen a játék alapú tanulás gyakorlati alkalmazása. Továbbá fejlesztettem az óratervezési készségeimet azáltal, hogy fenntarthatóság-orientált óratervet dolgoztam ki, amely integrálja a játék alapú tanulási megközelítést. Valamint nagy előtérbe tudtam helyezni a munkacsoportokban való együttműködést és a résztvevők közötti kollaborációt.
Lisszabon városát sikerült felfedeznem. Lisszabon, Portugália fővárosa, gazdag történelemmel, lenyűgöző látnivalókkal és pezsgő kulturális élettel, kiváló sportélettel és egyedülálló helyi specialitásokkal büszkélkedhet például a gasztronómia terén. A történelmi helyszínek közül sikerült felkeresnem a Belémi-tornyot, a Szent-Jeromos monostort, a Szent György kastélyt, a Tengerész Henrik emlékművet, a Rossio teret, a Santa Justa felvonót, a Jardim Zoologico állatkertet, illetve a híres 28-as villamost. A legfontosabb sportlétesítmények közül a José Alvarade stadiont is felkerestem a Sporting Lisszabon futball klub otthonát. A helyi ételspecialitások közül megkóstoltam a Pastel de Natat, mely egy tradicionális krémes sütemény. Bacalhau de Brast ami sózott tőkehal különlegesség, fogyasztottam még különleges helyi garnéla levest. Megkóstoltam helyi portugál bort és Sagres valamint Super Bock sört is. Ami külön óriási élményt nyújtott még számomra az, az óceán felkeresése volt, ugyanis első alkalommal láttam azt. Természetesen, ha már ott voltam, meg is mártóztam benne.
Ez a hetes képzés számomra rengeteg szakmai és kulturális jellegű élményt nyújtott, Az ilyen és ehhez hasonló jellegű képzéseket abszolút csak ajánlani tudnám másoknak is.