top of page
Komáominé Bolyki Rozália

Pula a „kis Róma”

Ezzel a gondolattal készülődtem az Erasmus+ képzésre, amely 2024. 07. 29. - 2024. 08. 04. között volt az horvátországi Pulában. Ezen alkalommal már másodszor vehettem részt Erasmus+ képzésen.


A várakozásom bebizonyosodott, mivel egy csodálatos helyen, nagyszerű emberekkel, egy kiváló oktatóval találkozhattam, és egyben egy újdonságokkal teli képzésben részesültem. Élvezetes, mozgalmas élményekkel teli hetet tölthettem ott.


A tanfolyam címe, amelyen részt vettem:

Drama Integration for Personaland Classroom Development Drama Integration for Personal - Dráma integráció a személyes és osztálytermi fejlesztés érdekében

A képzés helyileg egy pulai olasz középiskolában, Dante Alighieri Talijanska Srednja Škola, (Santoriova ul. 3, 52100, Pula) volt.


Minden nap reggel fél 9 -től délután fél 2-ig tartott a képzés, melyek leginkább gyakorlati jellegűek voltak. A képzés célja az volt, hogy olyan drámatechnikai eszközöket sajátítsunk el, amelyeket tudunk osztálytermi keretek között alkalmazni a gyerekek önismeretének, önkifejezésének, kommunikációjának fejlesztése érdekében.


Az oktatónk Hudacsek Éva volt, aki egy igen felkészült, jó humorú pedagógus, egy nyitott személyiség. Nagyon jó hangulatú, érdeklődést fenntartó órákat tartott, ahol mindenki a saját ütemében nyílt meg és kapcsolódott be a kurzus életébe, amit Éva saját példájával is elősegített.


A jól felépített tematikának és annak követésének köszönhetően az órák kellemesen teltek számunkra. Volt lehetőségünk kérdéseink feltételére, amelyekre kellő válaszokat is kaptunk, illetve a képzés során megtapasztaltuk azt is, hogy mennyire különböző személyiségek vagyunk, másképpen nyílunk meg egymás és a csoport számára, másképpen kommunikálunk.


Voltak közöttünk olyanok, akik rögtön nyitottak egymás felé, de többen zárkózottabbak voltak, nekik több időre volt szükségük, ahhoz, hogy nyissanak a társaik felé.

Ezalatt az egy hét alatt számos olyan drámatechnikai játékot, módszert sajátítottunk el, amely a csoport kialakulását és az egyes személyek megnyílását segítette elő. Megtanultuk a folyamatot, hogyan alkalmazzuk ezeket a lehetőségeket egy új csoport kialakítása során, illetve a már létező csoportokon belül hogyan tudjuk a csoporttagok közötti kapcsolatokat szorosabbá tenni.


A jégtörő játékok során kialakult kényelmes környezet lehetővé tette, hogy megismerjük egymást, a tanfolyam elvárásait. Ezután az önbizalom fejlesztése volt a cél, méghozzá az érzelmeink azonosítása révén. A nyomás kezelését szintén jégtörő játékok alkalmazásával csökkentettük.


Mindezek mellett a kommunikációnk fejlesztése érdekében szerepjátékokat tanultunk, ezek között szerepelt például az aktív hallgatás, a testbeszéd, különféle kommunikációs stílusok felismerése és a beszédkészség fejlesztése. Egy osztályon belül nagyon fontos az együttműködés a megfelelő légkör kialakulásához. Ezért volt jelentősége a csoportdinamika fokozásának, méghozzá a megfelelő kapcsolatok kiépítésével.


Mindezt elősegítették például a koncentrációs gyakorlatok. A csoporton belüli konfliktusok megoldásaira is számos játékot sajátíthattunk el, amelyet a gyerekek számára tovább tudunk adni egy jó osztályközösség kialakulása érdekében.


Dolgoztunk párokban, csoportokban és együtt az egész csoport is. Minden perce érdekes és élvezetes volt számomra.


A kurzus zárásaként minden csoport beszámolt a megszerzett tapasztalatiról a többi csoport számára.


A csoportban tízen voltunk: 7 magyar, 1 szlovák és 2 horvát kolléga és kolléganő.


A délutáni és az esti szabadidőnket kolléganőmmel szintén nagyon hasznosan töltöttük. Csodálatos kis utcákon keresztül fedeztük fel Pula szebbnél szebb és gazdagabbnál gazdagabb épületeit, megkóstoltuk helyi specialitásaikat, illetve a tenger adta kikapcsolódási lehetőséget is kihasználtuk.


Egy igazán felejthetetlen élményben volt részem ezalatt az egy hét alatt.



bottom of page