„Amiképpen nincs két egyforma levél a fán, hasonlóképpen nincs két egyforma ember a világon. „
A kurzus címe és témája, melyen részt vettem „A vegyes képességű (gyermekekből álló) osztályok” lehetséges tanítási módszereit mutatta be. Örömmel és izgatottan vártam a kurzust, mert biztos voltam benne, hogy a jövőben hasznosítani tudom majd az általam tanított osztályoknál a tanult módszereket. Megérzésem beigazolódott, sőt bőven felülmúlta várakozásaimat. Kiváló szakemberekkel találkoztam nemcsak a tréner személyében, de a kurzuson részt vevő valamennyi pedagógus személyében is.
Szinte az első pillanatban kiderült számomra, hogy a részt vevők mindegyikét a gyermekek szeretete motiválta a kurzuson való megjelenésen. Mivel képességeik szerint nem teszünk különbséget tanulóink között, szeretnénk, ha eltérő adottságaik nem gátolnák őket a megértési és megismerési folyamatokban. A hét folyamán örömmel tapasztaltuk, hogy hiába jöttünk különböző országokból, illetve Magyarország más-más területéről a célunk ugyanaz: tanítványaink sokféleségét a javukra fordítani, a különbözőségeket elfogadtatni, a lemaradásokat közösen korrigálni, a kudarcok csökkentése mellett érdekeltté tenni őket a tanulásban. Összefoglalva, boldog gyermekeket és pedagógusokat szeretnénk látni az iskolákban. Bizony, ugyanis a kettő nincs egymás nélkül. Ahogy két egyforma levél sincs a fán, úgy a levél sem létezik a fa nélkül. Ha a fa jól érzi magát, a levél is szépen fejlődik rajta.
2024. augusztus 5-én Pulában, Horvátország egyik leglátogatottabb tengerpartján fekvő kis városban kezdődött a továbbképzés az egyik helyi olasz iskolában. A 6 napos képzés nagyon változatos témákat, kitűnő hangulatot, de borzalmas meleget is tartogatott számomra. Minden nap új és újabb módszerekkel és ötletekkel bővült a pedagógiai élménytáram.
Az első nap ismerkedéssel telt, melyet különböző, játékos feladatok tettek színesebbé, élvezetesebbé. Majd közösen lefektettük a csoport szabályait és közösen meghatároztuk azokat a tanári szerepeket, melyek megkönnyíthetik a tanulást egy vegyes képességű osztályban. A trénerünk Osváth Erika volt, akit nemcsak kiváló szakembernek ismertünk meg, de olyan személyiséggel, intellektussal, bölcsességgel, tapasztalattal bíró személynek is, aki a kurzus minden pillanatában pozitívan hatott nemcsak pedagógus énünkre, de magánéletünkre is. Személyes példamutatása a tanítás-tanulás folyamatában nagy hatást gyakorolt ránk. Igyekezett a gyakorlatban is érzékeltetni, mi zajlik egy diák lelkében, mit érezhet egy tanuló a kudarc nyomása alatt. Idézetekkel, elismert szakemberek teóriáival igyekezett alátámasztani a módszerek hatékonyságát.
A következő napokban szórakoztató, játékos feladatokon keresztül sajátítottuk el a módszereket, melyek segítségünkre lehetnek a vegyes képességű osztályok tanítása során.
Az eszközök között szerepelt drámajáték, mozgásos feladat, tánc, mandalakészítés, színes rajzok készítése, önálló, páros és csoportmunka, valamint az elmaradhatatlan közös megbeszélések minden feladat végén, ahol véleményt alkothattunk, érzéseinket megoszthattuk a többiekkel.
A további napok témái között szerepelt még az önbizalomfejlesztés, a pozitív gondolatok milyen hatással vannak érzelmeinkre és tetteinkre. Majd a nyitott kérdések fontosságára koncentráltunk, hiszen az önbizalom erősítésében nagy szerepük van. A szokásosnál több időt szántunk a tanulók tanulmányi eredményének értékelésére. Martin Sellgman kísérleti pszichológus elmélete alapján, megismertük a „tanult tehetetlenség” fogalmát, melynek következményeivel mi magunk is szembesültünk a gyakorlatok által.
A Pulában eltöltött 6 nap igazi szakmai feltöltődés volt, mely alkalmat teremtett új barátságok születéséhez, hasznos és új ismeretek elsajátításához. Még egyet kiemelnék, ami számomra nagyon fontos és egyben megnyugtató is volt. A pozitív megerősítés alappillére volt a kurzusnak és a módszereknek is, hiszen legalább akkora szükségünk van nekünk, pedagógusoknak a jó szóra, a pozitív visszajelzésekre, mint tanítványainknak.
„ Igen, másnak kell lennünk. Hiszen két egyforma darab nem egészíti ki egymást, csak két különböző. „ ☺