top of page

Képzés Firenzében

Firenze, a reneszánsz bölcsője! Ezzel a gondolattal készültem az Erasmus+ képzésre, amely 2022. július 18. és 23. között volt Olaszországban, Firenzében. Ez volt számomra az első alkalom, hogy egy ilyen tanfolyamon részt vehettem.

A várakozásom bebizonyosodott, mivel egy csodálatos helyen, nagyszerű emberekkel, egy kiváló oktatóval találkozhattam, és egyben egy újdonságokkal teli képzésben részesültem. Élvezetes, mozgalmas élményekkel teli hetet tölthettem ott.


A tanfolyam címe, amelyen részt vettem:

Drama Techniques: Developing Self-Expression, Communication and Social Skills for all Students (Drámai technikák: az önkifejezés, a kommunikáció és a szociális készségek fejlesztése minden tanuló számára).


A képzés maga Firenze központjában volt, egy régi reneszánsz épületben, melyet a mai kor igényeinek megfelelően átalakítottak (Via S. Egidio n.12 Firenze).


A foglalkozások minden reggel 9-től 14-ig tartottak és gyakorlati jellegűek voltak. A kurzus célja az volt, hogy olyan új drámatechnikákat tanuljunk, amelyekkel a gyerekeknek tudunk segíteni a mindennapi kommunikációban, az életkoruknak megfelelő önkifejezésben, önbizalmuk fejlesztésében.


Az oktatónk Stefano Scotti volt, aki egy igen felkészült, jó humorú pedagógus, egy nyitott személyiség. Nagyon jó hangulatú, érdeklődést fenntartó órákat tartott, ahol mindenki a saját ütemében nyílt meg és kapcsolódott be a kurzus életébe, amelyet saját példájával is elősegített.


Az órák jól felépítettek voltak, volt lehetőségünk kérdések feltételére, amiket közösen megbeszéltünk mindennap. A képzés során valóban mi is megtapasztalhattuk azt, amit a gyerekeknél szintén sok esetben megfigyelhetünk. Mindenki más ütemben nyit a külvilág felé, más módon kommunikál, van, aki zárkózottabb, van, aki nyitottabb. Van, aki rögtön feloldódik egy új társaságban, van, aki csak először szemlélődik, és csak később kapcsolódik be a „társasági” életbe és válik annak részévé. Nos, erre számos játékos drámatechnikát tanultunk ez alatt az egy hét alatt. Megtanultuk a folyamatot, hogyan haladjunk előre egy új csoporttal, hogyan ismerkedjünk, nyíljunk meg egymás előtt.



Megtanultuk használni a testünket, a hangunkat, mint eszközöket, alkalmaztuk a táncot, az éneket, a prózát, a színjátékot, különböző tárgyakat szintén, mint a drámatechnika eszközeit. Különböző kompetenciákat tanultunk meg fejleszteni, mint például a személyes, illetve a szociális‐közösségi kompetenciákat. Megtanultuk megismerni, megfelelő módon értékelni önmagunkat, önbizalmunkat fejleszteni. Fontos lépés volt az önkontroll alkalmazása és az egymással való együttműködés, alkalmazkodás segítésének játékokban való felismerése. Az empátiát, kezdeményező készséget, a kreativitást, a kommunikációt, konfliktuskezelést, kapcsolatépítést, a csapatszellem kialakulását és megőrzését segítő játékok is előkerültek.


Tehát folyamatosan felépített játékok során sajátítottuk el a drámatechnika eszközeit, méghozzá olyanokat, amelyekkel a gyerekek ezen készségeit fejleszteni tudjuk.


Dolgoztunk párokban, csoportokban és együtt az egész csoport is. Minden perce élvezetes volt számomra.


Tízen voltunk a csoportban, 5 magyar, 1 német, 2 portugál és 2 lengyel kolléga ,kolléganő. A hét folyamán mindenki színvonalas prezentációval bemutatta iskoláját a többieknek. Így megismerhettük más országok pedagógiai módszereit is és betekintést nyerhettünk mindennapi életükbe.


A délutáni és az esti szabadidőnket szintén nagyon hasznosan töltöttük. Csodálatos kis utcákon keresztül fedeztük fel Firenze szebbnél szebb és gazdagabbnál gazdagabb templomait, múzeumjait, megkóstoltuk helyi specialitásaikat, boraikat. A szervezetett kirándulásokon pedig csodás helyeket látogathattunk meg.


Egy felejthetetlen élményben volt részem, amelyet nagyon köszönök mindenkinek, aki ezt lehetővé tette számomra! Remélem, a közeljövőben is lesz lehetőségem hasonlóan színvonalas továbbképzésen részt venni!

Komárominé Bolyki Rozália

bottom of page