Coaching készségek a szicíliai Palermoban
Erasmus projektünk utolsó mobilitására Palermoba utaztam 2022 októberében. A választott kurzus – Emotional intelligence and coaching skills for teachers, school and adult education staff – témája nem volt új előttem, de a képzés mégis számtalan meglepetést tartogatott számomra.
Először a képző intézmény gyakorlata lepett meg: a tanfolyam mellett a szállás szervezését is magukra vállalták. A résztvevők egy szállodában laktak, és a képzés is ebben az épületben zajlott. A közös étkezések mellett így a szabadidőnk nagy részét is együtt töltöttük. Délutánonként felfedeztük Palermo nevezetességeit, Mondello strandján fürödtünk a tengerben, együtt sétáltunk Cefalù óvárosában, és közben jókat beszélgettünk, nagyokat nevettünk, finomakat ettünk.
Meglepetés volt, hogy három magyar résztvevője is volt a kurzusnak. Rajtuk kívül még nagyszerű spanyol, német és bolgár pedagógusokkal ismerkedhettem meg. A spanyol kolléganő kedvességével, motiváló személyiségével, pozitív mentalitásával már önmagában sikeressé tette a tanfolyamot. Kívánom, hogy minden képzésen legyen egy-egy ilyen résztvevő, a kiégés elleni legjobb ellenszer a velük való együttműködés.
És mi volt meglepő a kurzust tekintve? Az, hogy bár oktatóink csupán a húszas éveikben járnak, nem használtuk a ma annyira jellemző IKT eszközöket: nem volt telefon, tablet, ellenben nyírtunk, ragasztottunk, rajzoltunk, építettünk, játszottunk. Gyakorlatias és játékos volt, mindamellett, hogy a jól átgondolt tematika mentén kaptuk meg a szükséges elméleti ismereteket is. A tevékenységek segítették, hogy jobban megismerjük saját személyiségünket, ami alapja az értelmi intelligencia fejlesztésének és a coaching technikák alkalmazásának. Minden reggel poszter készítettünk az előző nap tanultakról, majd hálanaplót írtunk, amivel szintén az előző napi élményekre, pozitív tapasztalatokra fókuszáltunk. Ezután következtek a csoportos, szituációs feladatok. Tanulmányoztuk a csapatmunka elemeit, a vezetői stílusokat, a jól megfogalmazott kérdéseket mint a coaching elengedhetetlen eszközeit. Számomra nagyon hasznos volt annak megtanulása, hogyan fogalmazzam újra negatív gondolataimat pozitív módon. A papírtorony építése és a libák repülési stílusát bemutató szerepjáték mellett igen jól alkalmazható, érzékenyítő feladatot is megismertem. A csoport tagjainak úgy kell közös küldetéseket teljesítenie meghatározott időn belül, hogy mindegyiküket korlátozzuk valamilyen módon: pl. nem nyithatja ki a szemét, nem beszélhet, nem használhatja egyik kezét.
Szakmailag feltöltődve, fizikailag megújulva érkeztem haza. Kíváncsian várom, hogyan tudom hasznosítani mindazt, amit tanultam.
Koczkáné Redele Ilona