top of page

Firenze, a reneszánsz bölcsÅ‘je

 

​

Mindezt láthattam, éreztem, megfoghattam, megtapasztalhattam 2016 októberében, amikor egy hetet tölthettem el a csodálatos Firenzében az Erasmus+ program keretében.

A tanfolyam címe: Active Art: Undrestanding and Enjoying Art in the Classroom and Beyond. A kurzus célja volt bevezetni minket, tanárokat a művészet pszichológiájába. Ennek érdekében a témát számos úton közelítettük meg, belekukkantva az agy működésének apró részleteibe, és vizsgálva, milyen eltérÅ‘ módon érti meg az egyén az Å‘t körülvevÅ‘ világot.

Megvitattuk, milyen pozitív hatással bír a művészet tevékenységeinkre, közérzetünkre. Beszélgettünk a „Happiness Teacher” fogalmáról, miszerint a tanár legfontosabb feladatai közé tartozik a pozitív légkör kialakítása, amely elÅ‘segítheti a megfelelÅ‘ mentális szokások kialakítását, már kisiskoláskortól kezdÅ‘dÅ‘en. A cél, hogy pozitív és boldog osztályközösségeket alakítsunk ki, melyben az aktív művészet fontos szerepet játszhat.

A foglalkozások minden reggel 9-tÅ‘l 14-ig tartottak.  Nem volt könnyű a szakszavak megértése, állandó figyelmet igényelt tÅ‘lem. Marta Mandolini művészterapeuta szakmai hozzáértése kiváló, sokat tanultam tÅ‘le. Meditációs tréningeken vettem részt, melynek célja a tanulási folyamat megkönnyítése, a diákok motiválása, figyelmük erÅ‘sítése.

A kurzus két holland, két finn és egy lengyel kollégával indult. Bemutattuk iskoláinkat, beszélgettünk diákjainkról, a problémákról, tapasztalatokat cseréltünk. Kicsit irigykedve néztem fényképeiket szaktantermeikrÅ‘l és azokról a lehetÅ‘ségekrÅ‘l, amivel tanulóik rendelkeznek.

Délutánonként „nyakamba vettem” a várost. A EUROPASS-nak köszönhetem, hogy nem kellett sorokat várnom a műemlékek megtekintéséhez, elÅ‘re foglaltak nekünk jegyeket. Az egész napos kirándulást is Å‘k szervezték Toscana gyönyörű kisvárosaiba.

Az estéket „olasz családomnál” töltöttem, ahol egy igazi nemzetközi csapatnak lehettem tagja. Ahol a kolumbiai vagy a hawaii vagy éppen a svájci diák együtt kóstolgatta az Egri Bikavért vagy a svájci csokoládét miközben Paolo a családfÅ‘ spanyol dalt énekelt és táncolt. Szóval „tutto bene” vagyis minden jó volt, ahogy az olasz mondaná. Köszönöm a lehetÅ‘séget, hogy részt vehettem ebben a projektben a tanultak jó részét alkalmazni fogom tanításom során.

 

Varga Géza Jánosné

bottom of page